Časté dotazy

cara2

  1. Může vlastnit nemovitost v Chorvatsku český občan? Ano a sice od února 2009 se stejnými právy jako občan chorvatský.
  2. Může vlastnit nemovitosti v Chorvatsku česká právní osoba? Ano, stejně jako občan.
  3. Může být zapsáno jako majitel nemovitosti více osob? Ano.
  4. Můžu nemovitost na moři kterou koupím pronajímat? Ano se vsupem do Evropské Unie dle stejných pravidel jako chorvatský občan.
  5. Kolik činí daň z převodu nemovitosti a kdo ji platí? 5% z hodnoty nemovitosti a platí ji kupující.
  6. Můžu koupenou nemovitost prodat? Zdaňuji pak zisk s kterým ji prodám? Nemovitost lze bez omezení prodat, pokud dojde k prodeji do 3 let od nabytí zdaňuje se zisk 35 procenty. Po uplynutí doby 3 let se zisk v případě fyzické osoby nezdaňuje, v případě právnické osoby se nadále zdaňuje jako příjem ze zisku.
  7. Lze nemovitost v Chorvatsku pojistit? Ano, pojistné sazby jsou podobné jako u nás. S pojištěním nemovitosti klientovi pomůžeme.
  8. Platí se roční dan podobně jako u  nás? Záleži na režimu nemovitosti, pokud je to nemovitost určená k trvalému bydlení, kde měl původní majitel ev. nahlášen trvalý pobyt – tam roční daň zatím nebyla zavedena. Pokud se jedná o rekreační nemovitost zde se platí roční daň z nemovitosti, vyměřuje ji finanční úřad dle metrů užitné plochy a složenku zasílá na adresu novému majiteli. Pro představu – domek o užitné ploše 100 m2 má roční daň ca 1000,- kuna.
  9. Můžu financovat kupovanou nemovitost úvěrem? Některé banky v Chorvatsku poskytují úvěry i fyzickým osobám cizím státním příslušníkům – např. Erste banka. Zpracování potřebné dokumentace pro úvěr je podobné jako u nás, úrokové sazby i poplatky za zřízení úvěru jsou vyšší. Nemovitost lze financovat i úvěrem z České banky, ručení zde však musí být českou nemovitostí.